Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

0 208

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken pek çok konu başlığı bulunmaktadır. Özellikle cildinde leke, siyah nokta ve sivilce problemleri olan kişilerin bu yüz bakımını düzenli bir şekilde yapması gerekmektedir. Cilt bakımı nasıl yapılır sorusu için pek çok cevap bulunmaktadır. Temelinde cilt tipinizi bilmeniz gerekmektedir. Cilt tipinizi öğrenmeniz yapacağınız bakımlarda ve maskelerde oldukça önemlidir.

 Cilt Bakımı İçin Yüz Temizliği Oldukça Önemlidir

Cilt bakımı yapmadan önce cilt tipini öğrenerek ona göre ürün ve maske uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra maske kullanımına başlamadan önce cildin tamamen temizlenmiş olması gerekmektedir. Cilt temizliğini yaparken kullanacağınız ürünlerin doğal içerikli olmasına dikkat edin. Kimyasal içerikli olan ürünler cildi tahriş ederek çeşitli yara oluşumuna neden olabilir. Aynı zamanda cilt temizliği yaparken ciltteki kan dolaşımını hızlandırmak için masaj yapmanız faydalı olacaktır. Bunun ile birlikte ciltte biriken yağların da giderilmesini sağlayacaktır.

 Cilt Bakımının Temeli Tonik İşlemi

Cilt bakımı yaparken çeşitli sabun ve maske kullanımından sonra ciltte kızarıklıklar ve yanmalar görülebilir. Bu kızarıklıkları gidermek için yapılan maskelerden sonra mutlaka tonik kullanarak cildi yatıştırmak gerekmektedir. Kullanacağınız tonik gül suyu gibi doğal yağlar da olabilir. Önemli olan ciltteki kızarıklığı ve yanma hissini ortadan kaldırması. Tonik işleminde cilt tazelenmiş olur. Özellikle kuru ciltlerin düzenli olarak kullanması gerekmektedir. Bu işlem cildi nemlendirerek aynı zamanda cildin yağlanmasını da engellemektedir. Cildinize göz pamuğu ile masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

 Cilt Bakımında Son Adım Nemlendirme İşlemi

Cilt bakımında genellikle son adım olan nemlendirme işleminin mutlaka yapılması gerekmektedir. Nemlendirici krem veya serumlar ile yapılacak olan bu işlem ciltte kuruluk oluşmasını engelleyecektir. Aynı zamanda ciltte ortaya çıkan ince çizgi ve kırışıklıkları da gözle görülür şekilde azaltmaktadır. Yaşlanmayı geciktirerek daha genç bir cilt için düzenli olarak cilde nemlendirme işleminin yapılması gerekmektedir. Nemlendirme işlemi için cildin kuru ya da yağlı olması fark etmez. Yağlı cilde sahip olan kişilerin de düzenli bir şekilde her gün cildini nemlendirmesi gerekmektedir. Nemlendirme işlemi aynı zamanda sivilce oluşumunu da engellemeyerek daha pürüzsüz bir cilt ortaya koymaktadır.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.