Cilt Sağlığı ve Makyaj

0 891

Cilt Sağlığı ve Makyaj

Günümüz dünyasında sosyal medyanın da etkisiyle insanlar üzerinde bir güzellik algısı yaratılmakta, tek tip vücut, cilt ve yüz yapısı dikte edilmektedir. Ancak tüm bunları bir kenara koyup yalnızca kişiler sağlıklarını düşündüklerinde doğal güzelliklerine kolayca erişebilecektir. Birçok kadın makyaj yapmayı sevmekte ve bunu günlük hayatlarının bir parçası haline getirmektedir. Makyaj için doğal ve sağlıklı ürünler kullanıldığında ve gün sonunda makyaj temizlendiğinde cilt sağlığı için bir tehdit oluşturmayacaktır. Bu yüzden cildinize uygun, doğal ürünlerle yapılmış makyaj malzemeleri kullandıktan sonra ve altta yer alan başlıklara dikkat ettiğinizde uzun süre sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabileceksiniz.

Makyaj Temizleme Yöntemleri

Makyaj iyi temizlenmediği takdirde cildinizde siz gözle göremeseniz dahi bir tabaka oluşturmakta, cilt hücrelerinizin nefes almasını engellemektedir. Bu yüzden ciltte zamanla siyah noktalar, yağ bezeleri ve lekelenmeler oluşmaktadır. Ancak bu sadece görüntü olarak hoş olmadığı için değil sağlığınız için de bir tehdit olarak görüldüğü için dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır. Makyaj temizleme esnasında seçtiğiniz ürünlere dikkat etmelisiniz. Cildinizi tahriş etmeyecek, doğal malzemelerden yapılmış ürünler kullanmalısınız. Mümkünse bu ürünleri pamukla kullanmak daha uygun olacaktır. Aynı zamanda her gün makyaj temizliği yaptıktan sonra doğal gül suyu ile yüzünüze masaj yapmak, ardından nemlendirici kremler sürmek cilt hücrelerinizin hareketlenmesini ve canlanmasını sağlayacaktır.

Günlük Cilt Bakım Rutini

Günlük olarak yapacağınız bir cilt bakımı sizi kırışıklıklardan, lekelerden koruyacak önemli bir adımdır. İlk olarak yaz kış demeden düşük faktörlü de olsa yüz için üretilen güneş kremlerini kullanmak cilt kanseri riskini azaltacak önemli bir rutindir. Sonrasında eğer makyaj yapıyorsanız makyaj öncesinde bir baz ya da krem uygulamak cildinizin hem makyajla birebir teması olmamasını sağlayacak hem de makyajda gün içinde oluşabilecek bir kaymayı engelleyecektir. Cilt bakım sürecinde her gece makyajı iyi temizlemek, gün içinde kuruyan cilt için nemlendirici krem uygulamak önemlidir. Yeterli miktarda su tüketimi cilt sağlığınız için de gerekli bir detaydır. Ayrıca yağlı, fast food tarzı yiyeceklerden ve hazır tüketim ürünlerinden olabildiğince uzak kalarak cilt sağlığınızı garanti altına alabilirsiniz.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.